A34C514D-8D57-4173-9B57-753B41732164

Minimalizmus je nezmyselný

Minimalizmus je filozofia a životný štýl, ktorý sa snaží zbaviť sa nadbytočných vecí a koncentrovať sa na podstatné. Počíta sa medzi mnoho ľudí, ktorí veria, že v jednoduchosti je krása. Avšak my si myslíme, že minimalizmus je nezmysel a je založený na falošnom predpoklade, že menej je vždy lepšie.

Pri pohľade na minimalistické interiéry a životné priestory môže človek ťažko uveriť, že by mohli priniesť skutočné potešenie a radostný život. Presne tu sa prejavuje nezmyselnosť minimalizmu. Steny s bielou farbou, pár kúskov nábytku a minimum dekorácie. Kde je v tom väčší zmysel? Kde je v tomto sterilnom prostredí miesto pre individualitu, osobný štýl a radosť z bývania ?

Prečo by sme mali zabúdať na to, že náš domov je miesto, v ktorom trávime väčšinu nášho času? Byť obklopený krásnymi a esteticky príjemnými priestormi má priaznivý vplyv na náš duševný a emocionálny stav. Poskytuje nám oddych, pohodu a harmóniu. A to je niečo, čo nemôže minimalistický štýl ponúknuť.

Zakladatelia minimalizmu zdôrazňujú, že keďže sa snažíme uspokojiť naše potreby iba s niekoľkými vecami, budeme šťastnejší a oslobodení od zbytočného balastu. Ale čo keď niektoré veci nám prinášajú radosť a spomienky? Čo keď si vážime krásu vecí, ktoré nám pripomínajú náš život a prežité chvíle? Určité predmety môžu mať emocionálnu hodnotu a ich odhodenie je pre nás strata.

Minimalizmus takisto nerozumie tomu, ako ľudská myseľ funguje. Pre niektorých ľudí je jednoduchosť aj nudou. Prečo by sme sa mali zbaviť všetkých svojich pekných vecí ktoré nám prinášajú radosť zo života, len preto, že nám to niekto predkladá ako ideál?

Aj keď je zjavné, že ľudstvo trpí nadspotrebou a preplnenosťou, cesta minimalizmu nie je odpoveďou na tento problém. Skôr by sme sa mali zamerať na udržateľnosť a vytváranie kvalitných vecí. Minimalizmus nie je riešením, je to len ďalšia móda, ktorá nám diktuje, čo by sme mali a nemali mať.

Pre nás je skutočná krása vo všetkej jej rozmanitosti. Svet je plný farieb, tvarov a textúr. Je to skutočne jedinečné a neopakovateľné. Prečo by sme sa mali brániť tomuto bohatstvu a snažiť sa všetko zovšeobecňovať do minimalistických línií?

Namiesto toho je lepšie sa odovzdať individualite a osobnému štýlu. Vytvárame svoje vlastné prostredie, ktoré odráža naše hodnoty a vášne. Pretože jednoduchosť v nádhernom chaose môže byť pravá krása života.

Pamätáte keď mali svoje opodstatnenie a krásu aj veci ako je telefónna búdka, lavička, zvonček, hydrant a iné veci ?… Takáto doba tu už bohužiaľ nie je. Žijeme v konzume a ľudia si pre tieto dôvody prestali vážiť a všímať maličkosti. Pojem v jednoduchosti je krása ľudia začali používať možno aj z toho dôvodu, aby si uľahčili svoju prácu, no dospeli sme k dobe konzumu a minimalizmu kde maličkosti pre nás nemajú zmysel, stráca sa podstata a krása každodenných vecí. My aby sme to napravili používame motto : v jednoduchosti je nuda. Treba si dať záležať aj na maličkostiach a detailoch pretože detail tvorí celok. Takýto prístup sa z mnoha firiem vytratil a práve pre to si ľudia čoraz viac vážia firmy ktoré si svoju prácu robia poriadne, svojou prácou žijú a dávaju prednosť kvalite nad kvantitou.